Istnieje kilka różnych rodzajów peelingów chemicznych. Kwas glikolowy, TCA i Retinol to tylko kilka z nich. Aby podjąć jak najbardziej świadomą decyzję, poznaj różne rodzaje peelingów i dowiedz się, co one robią dla Twojej skóry. Po przeczytaniu tego artykułu, powinieneś być w stanie podjąć świadomą decyzję, jeśli chodzi o peelingi chemiczne.
Retinol
Kiedy stosujesz retinol na skórę, doświadczysz złuszczania i zaczerwienienia. Chociaż jest to całkowicie normalne, istnieją pewne środki ostrożności, które powinieneś podjąć, aby zmniejszyć swoje szanse na doświadczenie złuszczania retinolu. W większości przypadków, złuszczanie jest tymczasowe, ale należy monitorować skórę pod kątem zmian.
Peelingi retinolowe to nieinwazyjne procedury, które złuszczają skórę. Zazwyczaj obejmują użycie kwasów, enzymów owocowych i witaminy A, aby osiągnąć pożądany efekt. Zabieg trwa zazwyczaj 20 minut, a przez pierwsze dwa lub trzy dni można spodziewać się lekkiego złuszczania. Peeling nakładany jest na skórę za pomocą wacika lub pędzelka.
Retinol jest kwasem, który ma wiele korzyści, i możesz go używać jako zabiegu dla starzejącej się skóry. Może zmniejszyć pigmentację i zredukować drobne linie. Ponadto zwęża pory i nadaje skórze zdrowy blask. Peelingi retinolowe najlepiej wykonywać jesienią lub zimą.
Peelingi retinolowe mogą być również środkiem zapobiegającym skutkom działania słońca. Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje rozpad kolagenu, który jest niezbędny dla zachowania młodości skóry. Retinol Peels może zwiększyć ilość kolagenu w skórze i przywrócić jej młody wygląd. Powtarzane zabiegi mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego poziomu kolagenu.
Chociaż peelingi retinolowe mogą pomóc skórze wyglądać młodziej, należy być świadomym ryzyka związanego z peelingiem retinolowym. Niektóre osoby są na niego bardziej podatne niż inne. Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa, ważne jest, aby unikać produktów z kwasem glikolowym lub salicylowym.
Retinol jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry o działaniu przeciwstarzeniowym. Jednak u niektórych osób może on wywoływać poważne skutki uboczne. W niektórych przypadkach może powodować wypryski i pryszcze. Z tego powodu przed zastosowaniem retinolu zaleca się konsultację z dermatologiem.
Aby uniknąć poparzenia retinolem, najlepiej zacząć od małej dawki produktu i stopniowo ją zwiększać. Zacznij stosować go dwa razy w tygodniu przez kilka dni, a następnie zwiększaj użycie, gdy Twoja skóra się dostosuje. Ważne jest jednak, aby uważnie obserwować swoją skórę po zastosowaniu retinolu, aby zapobiec podrażnieniom skóry.
Kwas glikolowy
Peeling kwasem glikolowym to skuteczny sposób na poprawę wyglądu drobnych zmarszczek, blizn potrądzikowych, przebarwień i nierównego kolorytu skóry. Badania wykazały, że ta substancja chemiczna pomaga zwiększyć grubość naskórka. Chociaż procedura nie jest trwałym rozwiązaniem dla tych problemów, może radykalnie poprawić swój wygląd. Procedura ta nie wymaga przestojów i może pomóc Ci osiągnąć wyniki, które chcesz.
Proces peelingu kwasem glikolowym polega na nałożeniu roztworu na skórę za pomocą specjalnej gąbki lub płatka. Stężenie użytego roztworu zależy od tego, jak bardzo chcesz potraktować swoją skórę i jak dobrze toleruje ona kwas. Ta substancja chemiczna spowoduje lekkie uczucie pieczenia lub kłucia.
Ten środek chemiczny jest również skuteczny w rozjaśnianiu drobnych linii i zmarszczek. Pomaga również skórze w regeneracji kolagenu i uzupełnianiu utraconej z czasem wilgoci. Peelingi kwasem glikolowym złuszczają również suchą, łuszczącą się skórę. Proces złuszczania usunie nadmiar zanieczyszczeń i martwych komórek skóry, co sprawi, że Twoja skóra będzie wyglądać świeżo i promiennie.
Peeling kwasem glikolowym to popularny zabieg resurfacingu skóry. Peeling zawiera małe cząsteczki, które łatwo wnikają w skórę. Ten rodzaj zabiegu jest najbardziej skuteczny w przypadku rozjaśniania drobnych zmarszczek i redukcji przebarwień. Może być również stosowany do usuwania zaskórników i pryszczy, odblokowywania martwych komórek skóry i oczyszczania porów.
Kwas mlekowy
Peelingi z kwasem mlekowym to świetny sposób na poprawę tekstury i tonu skóry. Proces ten usuwa martwe komórki skóry, toksyny i zarazki ze skóry, otwierając pory, dzięki czemu produkty do pielęgnacji skóry mogą być skuteczniej wchłaniane. Zabieg może również zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek.
Przed wykonaniem peelingu kwasem mlekowym skóra jest oczyszczana przy użyciu roztworu przygotowującego. Dzięki temu twarz jest czysta i pozbawiona oleju. Następnie na twarz nakładany jest kwas mlekowy, który pozostawia się na skórze przez określony czas. Po upływie tego czasu kwas jest neutralizowany. Peeling ten może być powtarzany co kilka tygodni, jeśli jest to konieczne do osiągnięcia pożądanych rezultatów.
Skuteczność peelingu kwasem mlekowym została potwierdzona w kilku badaniach klinicznych. W jednym z badań zabieg był skuteczny w leczeniu melazmy na twarzy. Zmniejszył pigmentację na twarzy o 57-80%, a średnio o 64%. Dodatkowo zabieg nie spowodował późniejszego cofania się melazmy.
Siła działania peelingu z kwasem mlekowym różni się w zależności od stopnia wrażliwości skóry. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji, aby uniknąć skutków ubocznych i blizn. Podczas gdy czas przestoju po profesjonalnym peelingu kwasem mlekowym może być tak krótki jak jeden dzień, łagodny peeling może powodować dzień dyskomfortu. Głębsze peelingi mogą wymagać bandażowania i czasu rekonwalescencji do dwóch tygodni.
Po zabiegu złuszczania należy zastosować przeciwstarzeniowy krem nawilżający. Krem nawilżający powinien zawierać formułę na bazie oleju, aby zamknąć wilgoć w skórze. Konieczne jest również stosowanie filtrów przeciwsłonecznych podczas stosowania peelingu kwasem mlekowym. Połączenie kremu nawilżającego z filtrem przeciwsłonecznym pomoże zapobiec fototoksyczności wywołanej promieniowaniem UV.
Ponieważ kwas mlekowy jest łagodniejszym kwasem AHA niż kwas glikolowy, może wymagać większego stężenia, aby osiągnąć optymalne rezultaty. Zalecane stężenie wynosi od pięciu do ośmiu procent. W tym stężeniu kwas może modulować naskórek i skórę właściwą. Wyższe stężenia mogą wpływać na więcej warstw skóry, ale zazwyczaj nie są zalecane do regularnego stosowania i powinny być wykonywane przez wyszkolonego profesjonalistę.
TCA
Istnieje kilka rodzajów peelingów chemicznych. Peelingi chemiczne są wykonywane przy użyciu roztworu o wysokim stężeniu kwasu trójchlorooctowego (TCA). Peelingi te mogą usunąć najbardziej zewnętrzną warstwę skóry i są często wykonywane w klinice. Są one skuteczne w leczeniu różnych chorób skóry, w tym blizn potrądzikowych, uszkodzeń słonecznych, zmarszczek i przebarwień. Mogą być wykonywane szybko i powodują niewielki dyskomfort.
Wybierając metodę złuszczania, dermatolog oceni stan skóry, aby określić najlepszy sposób leczenia. Najczęściej stosowanym peelingiem chemicznym jest kwas glikolowy, który jest kwasem AHA pozyskiwanym z trzciny cukrowej. Podczas zabiegu peeling chemiczny będzie usuwał warstwy skóry. Roztwór złuszczający powinien być stosowany tylko na obszarach wymagających zabiegu.
Okres rekonwalescencji zależy od siły i rodzaju użytego peelingu. Niektóre peelingi mogą powodować zaczerwienienie i lekki obrzęk. Niektóre peelingi mogą również powodować widoczne złuszczanie. Zazwyczaj złuszczanie trwa od trzech do pięciu dni, w zależności od rodzaju zabiegu. W czasie gojenia należy koniecznie stosować krem nawilżający i delikatny środek oczyszczający. Ponadto, pacjentom zaleca się unikanie silnego pocenia się przez dwa do trzech dni po zabiegu.
Peeling chemiczny wymaga specjalnego pomieszczenia do przeprowadzenia zabiegu. W tym miejscu pacjent leży na plecach. Oprócz pozycji leżącej, lekarz może zastosować neutralną pastę wokół oczu, nosa i ust. Czasami podawany jest również lek rozluźniający.
Przed poddaniem się peelingowi chemicznemu ważne jest przeprowadzenie pełnego badania lekarskiego. Lekarz oceni, czy jesteś idealnym kandydatem i jaki etap zabiegu będzie potrzebny. Lekarz może również powiedzieć, jakiego rodzaju leków należy unikać przed zabiegiem, aby zapobiec powikłaniom.
Średni peeling chemiczny to delikatny zabieg, który zapewnia stopniową poprawę w czasie. Usuwa on najbardziej zewnętrzną warstwę skóry i część warstwy środkowej. Zalecany jest dla pacjentów, którzy chcą zredukować drobne zmarszczki, plamy starcze oraz suchą, szorstką skórę. Czas rekonwalescencji jest krótki – często wynosi zaledwie kilka dni.
Podobne tematy